Komentarze (404)

Marysieńka

Ciasta siostry Anastazji zawsze mnie onieśmielały. Kto widział te wysokie jak drapacze chmur przekładańce, ten wie, o czym piszę ;-). Pewnie dlatego nic wcześniej nie piekłam z jej przepisów, a książka przywieziona jeszcze z Polski, w stanie nienaruszonym leży na regale… Ale usłyszałam o przepisie na ciasto Marysieńka, które podobno cieszy się dobrą sławą i postanowiłam zbadać sprawę ;-). To biszkopt czekoladowy i beza z orzechami przełożona kremem budyniowo – maślanym. W oryginalnym przepisie dokonałam kilku zmian: upiekłam kakaowy biszkopt rzucany znany Wam już z blogu, a jego blaty nasączyłam kawowym ponczem. Ciasto Marysieńka wykończyłam czekoladowym ganache i ozdobiłam orzechami pekan (za włoskimi nikt u nas w domu nie przepada). Ciasto jest pyszne, wspaniałe na imprezy, podzielne, z rozpływającym się w ustach kremem. Czego chcieć więcej? 🙂

Składniki na kakaowy biszkopt:

  • 7 dużych jajek
  • 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
  • 140 g mąki pszennej (tortowej)
  • 50 g kakao

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę i kakao wymieszać, przesiać.

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.

Do masy jajecznej wsypać przesianą mąkę i kakao. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Wymieszanie składników szpatułką jest również metodą najbezpieczniejszą, nie należy mieszać przy pomocy miksera.

Prostokątną formę o wymiarach 28 x 36 cm (lub 25 x 36 cm) wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 30 – 35 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 30 cm upuścić je (w formie) na podłogę, następnie wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony, przekroić na 2 blaty.

Uwaga: boki biszkoptu oddzielamy nożykiem od formy dopiero po jego wystudzeniu.

Składniki na kawowe nasączenie:

  • 1/3 szklanki likieru kawowego (lub zaparzonej kawy)
  • 1/3 szklanki wody

Wymieszać.

Składniki na blat orzechowo – bezowy:

  • 5 dużych białek
  • 200 g drobnego cukru do wypieków
  • 250 g orzechów włoskich lub pekan, drobno posiekanych
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 łyżka skrobi ziemniaczanej

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera umieścić białka i ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu do powstania gęstej i błyszczącej masy bezowej. Dodać posiekane orzechy, przesianą mąkę i skrobię, delikatnie wymieszać, tylko do połączenia.

Prostokątną formę o takich samych wymiarach jak powyżej wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć do niej bezę orzechową, wyrównać. Piec w 175ºC przez około 30 – 40 minut. Wyjąć, wystudzić.

Składniki na krem budyniowo – maślany:

  • 500 ml mleka
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
  • 5 dużych żółtek
  • 200 g drobnego cukru do wypieków
  • 1,5 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • 250 g masła, w temperaturze pokojowej

W większym garnuszku zagotować mleko z cukrem wanilinowym. Doprowadzić do wrzenia i zdjąć z palnika.

Żółtka i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do białości (np. trzepaczkami do białek). Dodać skrobię ziemniaczaną i dalej miksować, aż do uzyskania gładkiej pasty. Do pasty dodać 100 ml wrzącego mleka, zmiksować do połączenia.

Zahartowaną pastę jajeczną wlać do reszty zagotowanego mleka, dobrze wymieszać, do połączenia. Postawić na palnik (średnia moc) i zagotować, często mieszając. Od momentu zagotowania gotować około 1 minuty, mieszając, aż krem/budyń zgęstnieje. Zdjąć z palnika. Gotowy krem przykryć folią spożywczą w taki sposób, by dotykała powierzchni kremu, odstawić do wystudzenia w temperaturze pokojowej (podczas studzenia nie wolno mieszać!).

Masło umieścić w misie miksera i utrzeć, do puszystości. Dodać budyń (w temperaturze pokojowej), w trzech turach, ucierając po każdym dodaniu do otrzymania gładkiego kremu.

Polewa czekoladowa:

  • 80 g deserowej czekolady
  • 80 ml śmietany kremówki 30%

W małym garnuszku podgrzać śmietanę kremówkę, prawie do wrzenia, zdjąć z palnika. Zalać nią posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do powstania gładkiego sosu czekoladowego.

Wykonanie:

Pierwszy biszkoptowy blat położyć na paterze/tacy, nasączyć połową ponczu. Posmarować równo połową kremu budyniowo – maślanego. Na krem położyć orzechowy blat bezowy, a na niego wyłożyć pozostałą część kremu. Przykryć drugim blatem biszkoptowym, nasączyć go resztą ponczu. Odstawić do lodówki do steżenia. Kolejnego dnia na wierzch wylać gęstniejącą polewę czekoladową, odstawić do stężenia.

Przed podaniem każdą kostkę ciasta Marysieńka można ozdobić połówką orzecha.

Smacznego :-).

Marysieńka

Marysieńka

Źródło przepisu – „103 ciasta siostry Anastazji”, przepis zmodyfikowany.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 404 komentarzy
Szukaj w komentarzach: